Přeskočit na obsah

7. díl – IPA

Pivo stylu IPA je teď všude. NEIPA, Brut IPA, Hazy IPA, Sour IPA… a bambilión dalších.

A určitě jste taky slyšeli historku, jak vznikla z potřeby dodávat britské pivo vojákům do Indie, že?

Tak dnes se ve #febrewery podíváme, co je na tom pravdy.  
Historka nepochybně pěkná. Ale jak bych to jen… akorát, že vůbec.

Vezmeme to postupně – vojáci. Žádní vojáci britské armády tou dobou (1790) v Indii nebyli. Jediní, kteří by se tak dali nazývat, byli zaměstnanci Britské Východoindické společnosti, tedy soukromá akciovka. 
Dále se traduje, že pivo pro účely cesty bylo vysokoalkoholické a a vysoce chmelené, aby vydrželo.

To… je a není pravda. Pivo obsahovalo dost alkoholu a chmele, ale z jiného důvodu – takové pivo se prostě v tehdejší Anglii běžně pilo a vědělo se, že dlouho vydrží v sudech. 
Nebylo tedy snadné si domyslet, že když pivo vydrží rok ve sklepě hospody/pivovaru, tak vydrží i půlroční cestu do Indie. Šup tedy s ním na loď.

A teď kdo měl ten obchod na starosti a proč. Nebyla to organizovaná záležitost té akciovky, to jen kapitáni lodí si rozjeli melouchy. 
Koupili sudy, prodali v Indii a měli profit. Pivo dodával nejčastěji pivovarník George Hodgson z pivovaru v londýnské čtvrti Bow. A proč zrovna ten? Vysvětlení je prosté – byl do jedné míle od přístavu a kapitánům dával dlouho splatnost na účty – až 18 měsíců. 
Domovarníci pak budou vědět, že IPA je nedílně spojená s městem Burton upon Trent. I to zapadá do příběhu.

Hlavním odbytištěm burtonských pivovarů bylo Rusko, ale to počátkem 18. století zavedlo taková cla, že tento trh se jim prakticky uzavřel. 
Dostalo se k nim Hodgsonovo pivo a velmi brzy jim došlo, že Indie by mohla být jejich novým odbytištěm.

Burtonská voda má vyšší podíl vápníku a síranů, což pro výrazně chmelené pivo je výhodou. Konzumenti v Indii to ocenili a burtonské pivo brzy dominovalo tamnímu trhu. 
A to je příběh, kterak se burtonská IPA stala tím, co nyní známe jako tu pravou a původní IPA.

Ještě tu mám několik zajímavostí, jak IPA vznikla a proč po roce 1840 byla populární světlá piva (p v IPA je pale = světlý) a proč pak burtonská. 
Světlá anglická piva začala vznikat, když se přešlo ze sušení sladu pomocí spalování koksu místo dřeva (vzpomínáte na díl o rauchbieru?:) ).

Velkou popularitu burtonskému pivu v Anglii zajistil rozvoj železniční sítě, pivo tedy mohlo být levně rozváženo a Burton mohl… 
… konkurovat místním pivům, která do té doby byla levnější zásluhou nižších nákladů na dopravu.

K větší popularitě světlých piv pak přispělo zrušení daně ze skla v roce 1840, pivaři si tedy mohli více užít světlou barvu piva.