Přeskočit na obsah

12. díl – Gruit

Dnešní pivo si nikdo bez chmele nedovede představit, je jeho nedílnou součástí. Ale nebylo tomu tak vždy, chmelem hořčená a ochucená piva se začala vařit až během 14. a 15. století.

Co se tedy do piva používalo dříve? Vítejte ve #febrewery na téma Gruit.  

Pivo na svém počátku nebylo příliš hořké (vždyť neměli chmel, aha), spíš bylo nasládlé. Někteří sládci pro vyrovnání chutí používali různé byliny, každý měl svůj vlastní recept nebo přístup, ale hořké pivo jim z toho prostě nevzniklo. 
Během 10. století se pak v Německu, Belgii a Holandsku rozšířilo hořčení piva pomocí směsi bylin nazývanou gruit (někdy taky grut), slovo pochází z holandštiny. 
Geopolitická vsuvka – tehdejší panovník Svaté říše římské Jindřiv IV. uvalil na výrobu gruitu (=sušení a mísení bylin) potřebu povolení, což lze de facto uznat jako daň z piva. K tomuto se prý rozhodl proto, aby si naklonil kněží (a církev), kteří byli většinovými výrobci gruitu.Image

Každý výrobce gruitu mě svůj vlastní postup, ale nějaké byliny shodné nebo časté jsou.

Vřes, břečťan, pelyněk, vřesna, řebříček a jablečník.

Zní to víc jako bylinný čaj než směs na vaření piva, že?:) 

Samozřejmě neexistovala piva kořeněná jen gruitem, to byl termín především tehdejší Svaté říše římské, kořenilo se různě i jinde.

Například Finové mají své Sahti, to je pivo kořeněné pomocí jalovcových větviček a bobulí, proces výroby vypadal asi takto👇Image

S nástupem chmelů během 14. a 15. století klesal gruit na popularitě, taky proto, že na chmel nebyla daň jako na gruit, chmel mohl pěstovat a vyrábět libovolný zemědělec.

Chmel byl tedy levnější jak z důvodu nedanění, tak také z důvodu snadnější výroby. 

Zajímavostí také je, že v Británii v 16. stol. se nechmelové pivo jmenovalo “ale” a chmelové “beer”. Toto samozřejmě je již historií a dnes je ale podkategorií slova beer. 

A gruit dnes? Stále se někde vaří, ale spíš už jako historická zajímavost tradičních pivovarů nebo ve vlně hlavně amerických craftových pivovarů v 80’s a 90’s 20. stol.

V Česku jej vaří/vařily pivovary Lobeč, Volt nebo @SibeeriaCZ – ti dělali Prapivo.