Přeskočit na obsah

20. díl – O chmelu 1/3

Měli jsme ve #febrewery vodu, kvasinky, i o sladu jsme si povídali. Ale o čem jsme mluvili zatím jen tak okrajově?

Ano, o zeleném zlatu – o chmelu. Co by bylo dnešní pivo bez chmele? A jaká je vlastně historie pěstování chmele? Kde a kdy se chmelařství rozvíjelo?

  

Planý chmel různě po světě rostl odjakživa, ale nám sládkům a pivařům jde o chmel šlechtěný. První takové šlechtění je popsáno v Německu již v roce 736 v oblasti Hallertau. Sládci to jméno budou znát – odrůdy Hallertauer, H. Mittelfrüh, H. Blanc… 

Ovšem až do přibližně 13. stol. se chmel do piva významně nepoužíval, hořčilo se především gruitem (opáčko zde

Do té doby se chmel využíval především na výrobu léčivých mastí a podobných záležitostí.

V českých zemích byla situace taková, že v 13. století bylo pěstování chmele postupně na vzestupu a v roce 1306 je pravděpodobně první písemná zmínka o chmelnicích, tedy polích k pěstování chmele. 
Král Karel IV. si pak uvědomoval ekonomickou významnost pěstování chmele, podporoval proto zakládání chmelnic, protože z nich přicházel finanční užitek do královské pokladnice. A naopak reguloval vývoz českých odrůd do zahraničí. 
Za hlavní město českého chmelařského odvětví můžeme považovat město Žatec, které v roce 1265 obdrželo “právo mílové” od tehdejšího panovníka Přemysla Otakara II. Toto právo také nepřímo dokládá vaření piva v Žatci. 

Zajímavostí města Žatce pak je, že k téměř každému měšťanskému domu náležela chmelnice a chmel se následně sušil na půdách těchto domů.

Proto mají žatecké měšťanské domy často vysoké půdy a větrací otvory v podobě volských ok.Image

A stejně jako se postupně šlechtilo na Žatecku (i nepivovarští určitě budete znát Žatecký poloraný červeňák), tak stejně tak se šlechtilo i v jiných koutech Evropy a posléze zbytku světa. 

 O chmelařských pokrocích v oblasti Hallertau, která skutečně je takovou kolébkou chmelařství, jsme si již říkali výše.

A kde dále se šlechtil chmel? 

Zase a znovu se vrátíme při našem vyprávění do Anglie.

Zde bylo první pěstování a následné šlechtění v roce 1524 v oblasti Kentu. Ano, sládkům to jméno je povědomé, jeden z nejznámějších anglických chmelů je East Kent Golding.  

A určitě vám už něco došlo…

Jak nám už historie mnohokrát ukázala – pokud z nějaké oblasti pochází určitý pivní styl a zároveň to je oblast původu některé suroviny, je to jasná věc – daný styl je vázaný na lokální surovinu. 

Jako jsme si třeba ráno v díle o vodě říkali, že Plzeň má svou měkkou vodu a ležák z ní vařený a Burton tvrdou vodu a IPU z ní vařenou, tak stejně je tomu s chmely.

Kdo půjde vařit český ležák, použije Žatečák, Sládek, Premiant a další české chmely, u německých stylů to bude Hallertauer, Spelt nebo Tettnanger a u anglického East Kent Golding, Fuggles nebo Styrian Goldings. 
Touto mapkou dnešní povídání o chmelu ukončím. A co zobrazuje? Chmelu se nejlépe daří mezi rovnoběžkami 35° a 55°, což jak vidíte, tak zahrnuje nejen Evropu, ale taky spoustu dalších zemí a krajin.Image

Jaká je současnost chmelu, kde jsou trendy a kde je budoucnost, o tom si budeme povídat v příštím díle.

A já doufám, že dnes jsem konečně uspokojil @StuchlVasek se zmínkou o Karlu IV. a taky @JanLefner s krátkou zmínkou architektury. 

Berte prosím toto vlákno jako takový úvod, téma chmelu je příliš rozsáhlé, než aby se dalo pojmout jedním vláknem.